Caritas Internationlis uoči desete godišnjice početka rata u Siriji pokrenuo kampanju pomoći djeci

Dana 15. ožujka 2021. god. navršava se deset godina od početka rata u Siriji. Caritas Internationalis, sa sjedištem u Vatikanu i koji čine 165 članica, pomogao je svake godine milijun Sirijaca koji su se tijekom deset godina suočavali bombardiranjem, glađu i jednom od najsloženijih i najtežih humanitarnih kriza na svijetu. Caritas Internationalis podržavao je zajednice kroz programe u skloništima, hrani, obrazovanju, zdravstvu, zaštiti, preživljavanju, vodi i sanitarijama i u drugim brojim aktivnostima.

Dvadeset i dvije organizacije članice Caritasa Internationalis trenutno podržavaju projekte u Siriji. Sedam od tih članica ima svoje urede u regiji. Caritas Internationalis tijekom 2020. god. pomogao je oko 830.000 Sirijaca na Bliskom istoku. „Naša su srca sa Sirijcima, jer obilježavaju ovu tužnu desetogodišnjicu sjećanja početka rata, 15. ožujka 2021.“, kazao je Aloysius John, glavni tajnik Caritasa Internationalis.

„Sirijci se suočavaju s očajnim humanitarnim uvjetima. Kao posljedica ekonomske krize i pandemije u Siriji postoje novi izazovi koji zahtijevaju našu nepokolebljivu potporu. Naše zanimanje treba povećati samostalnost i mogućnost održivog preživljavanja, a kao rezultat toga treba stimulirati tržište i pomoći dugoročnom gospodarskom oporavku cijele regije.“

Tijekom desetogodišnjeg rata ured Caritasa u Siriji narastao je i ojačao svoju sposobnost odgovora na dugotrajnu humanitarnu krizu i trenutno broji 200 djelatnika i u prosjeku volontira 100 ljudi. Osoblje Caritasa Sirije suočilo se sa zločinima i poteškoćama zajedno s ostatkom stanovništva.

„Mi sami u Caritasu proživljavamo istu krizu kao i ljudi kojima pomažemo. Raseljen sam zbog rata, kao i neki od mojih kolega iz Caritasa Sirije“, kazao je Elias Hamwi, koordinator projekta Caritasa Sirije u istočnom dijelu Alepa.

Nakon što je kroz deset godina rata pomogao deset milijuna ljudi, Caritas se okreće budućnosti Sirijaca, usredotočujući se na povećanje samopouzdanja u zajednicama i poticanje razvojnih programa.

Zemlja se suočava s ozbiljnom gospodarskom krizom, a 85 posto stanovništva živi ispod granice siromaštva, a više od 11 milijuna ljudi treba humanitarnu pomoć. Otprilike 6,7 milijuna ljudi je interno raseljeno.

Gotovo 60 posto od 18 milijuna sirijskog stanovništva bori se za svakodnevnu hranu, a 4,5 milijuna ljudi gladno je samo tijekom 2020. god. Nadalje, dvoje od troje djece u Siriji ne ide u školi, a napadi na školske zgrade se nastavljaju. Trostruki utjecaj sankcija, sukoba i Covid-19 znače da su mnoge škole zatvorene.

Potpora Caritasa Sirijcima nije ograničena na Siriju. Zapravo, u regiji Bliskog istoka karitativno djeluje više od 4.500 djelatnika Caritasa, uključujući mnoge volontere uključenih u sirijski odgovor na krizu. Trenutno u Libanonu živi 1,5 milijuna sirijskih izbjeglica, a u Jordanu preko 660.000 izbjeglica, a potpora koja se dobiva od Caritasa u ove dvije zemlje i dalje je spas za te ljude.

Dana 10. ožujka 2021. god., obraćajući se Vijeću za ljudska prava u Ženevi u zajedničkoj izjavi, Caritas Internationalis pozvao je američku vladu i Europsku uniju da uklone one sankcije koje sprječavaju Sirijce u pristupu osnovnim potrebama i uslugama kao i medicinskim potrepštinama, a koji koče obnovu osnovne infrastrukture.

Caritasovi projekti u Siriji uglavnom se provode u Alepu, Damasku, Homsu, Hassakehu i Primorju. Pomažu najugroženijim i rizičnim osobama kao što su djeca, starije osobe i obitelji, uključujući osobe s poteškoćama u razvoju i učenju.

Nakon ponovnog ujedinjenja Alepa u prosincu 2017. god., Caritas je odmah pružio potporu istočnom dijelu grada, koji je bio potpuno uništen. Trenutno preko desetak organizacija Caritasa podržava trogodišnji projekt (2018.-2021.) s proračunom od 4 milijuna eura. Projekt pomaže preko 37.000 ljudi i snažno se usmjerava na pomaganje malim i srednjim poduzećima kako bi ponovo pokrenula svoje aktivnosti i usmjerila na osnovne potrebe ljudi.

U Homsu, projekt Caritasa „Poboljšanje životnog standarda i okoliša u zajednici“ želi povećati prihod ljudi. Slični će se projekti ove godine provoditi i u drugim područjima Sirije.

Kao odgovor na veliki broj djece koja više ne mogu ići u školu, projekt od milijun eura, koji financira Caritas Internationalis u Ghouti, osigurana je obnovu kuća i dviju škola. U blizini Damaska, u uništenom području Ghoute, Caritas je bila jedna od prvih lokalnih organizacija kojima je dopušten pristup. (Caritas Internationalis/caritas.ba)