Inicijalni sastanci sa školama u Kantonu Sarajevo


Kroz projekt Affection (Budućnost svakog djeteta kroz inkluziju u susjedstvu) Caritas će financirati male inicijative za škole koje su prihvatile djecu u pokretu pod svoj krov.

Caritas Bosne i Hercegovine u suradnji sa World Vision i UNICEF-om organizirali su sastanke s tri škole u Kantonu Sarajevo, koje u svoje programe rado uključuju djecu u pokretu. Cilj sastanaka i posjeta bilo je zasnivanje novog oblika suradnje u kojem bi partnerske organizacije World Vision, Caritas Bosne i Hercegovine i UNICEF pružili dodatnu potporu djeci u pokretu, djeci iz lokalne zajednice, lokalnoj zajednici kao i osoblju ovih škola.

Ispred Caritasa BiH na sastanku su sudjelovale gđica Dijana Muzička, voditeljica programa za pomoć migrantima, i gđica Renata Glavinka, asistentica na projektima za pomoć migrantima. Ispred World Vision-a i UNICEF-a na sastanku je sudjelovao gosp. Mirza Ahmić.

Prva posjeta bila je Prvoj osnovnoj Školi Ilidža gdje se razgovor vodio s direktorom škole gosp. Arifom Ćelovićem gdje se razgovaralo o potrebama učenika u novoj školskoj godini. Sljedeća stanica bila je Osnovna škola 9. maj u Pazariću, gdje su posjetioce dočekali direktor gosp. Adnan Fejzić i psihologinja gđa Arijana Osmanović Štukan, razgovaralo se o navikama i očekivanjima ne samo učenika, nego i roditelja ove škole.  Na kraju, sastanak je vođen i u Srednjoškolskom centru Hadžići, u kojem je direktor škole gosp. Selver Ejubović partnerima omogućio posjetu osnovnim prostorijama rada i stručnog osposobljavanja učenika, kulinarstva i frizeraja.

Ovo je prvi u nizu sastanaka u ostvarivanju poboljšanja uvjeta školovanja ne samo djece u pokretu, nego i djece iz lokalne zajednice. (caritas.ba) 


long