Ned, 27. Listopad 2024. 11:24 Buško jezero
Ovogodišnje duhovne vježbe, po drugi put su bile zajedničke za ravnatelje i djelatnike Caritas u BiH i RH, kod otaca karmelićana na Buškom jezeru kod Tomislavgrada svojim, a svojim zajedništvom i sadržajem bile su duhovno obogaćenje pod vodstvom franjevca konventualca fra Pere Džide!
U poznatom Duhovnom centru otaca karmelićana „Zidine: Karmel sv. Ilije“ na Buškom jezeru kod Tomislavgrada, ispunjenim klimom dobrodošlice, te širinom srca otaca karmelićana prema planu i dogovoru dvojice nacionalnih ravnatelja mons. Tome Kneževića i fra Tomislava Glavnika, predvođenih franjevcem konventualcem fra Perom Džidom, 25 djelatnika iz Caritasa u BiH: Caritas BiH (8) i tri nad/biskupijska Caritasa u BiH (Vrhbosanske nadbiskupije /4/, Mostarsko-Duvanjske i Trebinjsko-Mrkanske biskupije /5/ i Banjolučke biskupije /8/); 16 djelatnika Caritasa u Republici Hrvatskoj: Hrvatski Caritas /4/ i šest nad/biskupijskih Caritasa u RH (Zagrebačke nadbiskupije /2/, Đakovačko-osječke nadbiskupije /3/, Zadarske nadbiskupije /1/, Sisačke biskupije /1/, Varaždinske biskupije /4/) i Šibenske biskupije /1/, obavilo je po drugi puta zajedničke duhovne vježbe od petka u podne, 25. listopada, pa do nedjelje popodne, 27. listopada 2024. godine. Voditelj ovogodišnjih duhovnih vježbi bio je franjevac konventualac iz Zagreba fra Pero Džida uz sudjelovanje nacionalnog ravnatelja mons. Tome Kneževića, zbog bolesti izočnoga fra Tomislava Glavnika, i nad/biskupijskih ravnatelja iz obje zemlje: mons. Miljenka Aničića (Banja Luka) i gosp. Ante Šole (Varaždin). Riječi dobrodošlice na početku i zahvale na kraju duhovnih vježbi ovogodišnjem voditelju fra Peri Džidi, biskupijskim ravnateljima i svim djelatnicima iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske izrekao je u ime Caritasa u BiH i Caritasa u RH mons. Tomo Knežević.
I ovogodišnje duhovne vježbe, kao i svi drugi duhovni sadržaji tijekom cijele godine, u vremenu nakon većih i manjih posljedica poplava u Središnjoj Bosni (Vrhbosanska nadbiskupija: Fojnica, Kreševo, Kiseljak preko Visokog do Vareša) i Sjevernoj Hercegovini (Mostarsko-Duvanjska biskupija: dio Jablanice i Konjica i Vrhbosanska nadbiskupija: dijelovi općina Jablanica i Konjica) s molitvom za sve koji su izgubili živote i pretrpjeli teška materijalna razaranja i ljudske stresove i boli, bili su prilika da svi na trenutak zastanu i pomole se, duhovno obnove, okrijepe i obogate kako bi još kvalitetnije i odgovornije nosili svoj dio odgovornosti u svim karitativnim ustanovama, na svim mjestima i u svim aktivnostima Caritasa na bosanskohercegovačkom prostoru i prostoru Republike Hrvatske. Ovogodišnje duhovne vježbe bile su prilika za osobni duhovni i karitativni rast, međusobno upoznavanje i druženje, posebno u građenju ljudskog, kršćanskog, karitativnog i hrvatskog zajedništva, posebno zahvale Hrvatskom Caritasu i svim dobrim ljudima i ustanovama u Crkvi i u društvu u Republici Hrvatskoj za sve što su do sada učinili za stradala područja i ljude u područjima zahvaćenim razornim poplavama. Pripadnost raznim Caritasima i njihovim karitativnim ustanovama, bez obzira na ljudske granice, bile su dodatno obogaćenje za sve nazočne djelatnike.
Karmel na Buškom jezeru jedinstveno je mjesto koji kao građevina i svojim cjelokupnim okruženjem i okolišem, uz karmelsku duhovnost i pokazanu širinu prisutnih otaca karmelićana, posebno tijekom osobne ispovijedi, svima je pružio kvalitetne preduvjete za osobni duhovni rast, ne samo djelatnicima Caritasa u BiH i RH, nego svima koji traže Božju blizinu u karmelskom duhu i ozračju.
Voditelj ovogodišnjih duhovnih vježbi, franjevac konventualac fra Pero Džida, temeljem svoga svećeničkog i redovničkog iskustva i darova koje mu je dobri Bog podario bio je u prilici puno toga izreći kroz riječ i pisane priloge sve ono što mu je na srcu i duši bogatim svećeničkim i redovničkim životom, i to svim djelatnicima raznih ustanova i službi Caritasa u BiH i RH na svim razinama. U nedjelju, zadnji dan duhovnih vježbi u središtu je bilo euharistijsko slavlje s narodom u samostanskoj crkvi, koje je predvodio ovogodišnji voditelj duhovnih vježbi franjevac konventualac fra Pero Džida u prelijepoj samostanskoj crkvi koju je svojim vjerničkim i umjetničkim doprinosom i bogatstvo osmislio umjetnik i kipar sin Duvanjskoj kraja gosp. Ilija Skočibušić, a čiji liturgijski doprinosi dolaska pape Franje u Sarajevo i u Bosnu i Hercegovinu 2015. godine krase vitrine karmelskog samostana Sv. Ilije na Buškom jezeru: kalež s patenom, procesijski križ i svijećnjaci.
Sva razmatranja i sve homilije za vrijeme euharistijskih slavlja bili su veliko duhovno obogaćenje kroz novo svjetlo u aktualiziranju svih sadržaja u svakodnevnici svih djelatnika Caritasa u BiH. Sva razmatranja i sve duhovne sadržaje fra Pero je u pisanom obliku pripremio poslao u Caritas BiH i osobno podijelio kako bi svi sudionici sve sadržaje imali kao veliku duhovnu pomoć za vrijeme duhovnih vježbi i nakon njih.
U središtu je bila tema: „Analizirati, promotriti dosadašnji život i položiti račun samome sebi prije nego ćemo to jednoga dana učiniti pred Gospodinom“ sa podtemama: Rendgen Duha Svetoga, Restauracija i revizija života, Uđimo u šutnju i samoću, Za slobodu nas Krist oslobodi; Držite se dakle i ne dajte se ponovno u jaram ropstva!“ Za duhovne vježbe voditelj fra Pero kazao je: „Duhovne su vježbe pomagalo čovjeku da uzmogne spoznati i nadvladati samoga sebe, svoje grijehe i požude, da se oslobodi neumjerenih sklonosti, te snagom molitve i promatranja života Isusa Krista, napose njegove muke, smrti i uskrsnuća ostvari u sebi duhovnog čovjeka koji je potom osposobljen i voljan donijeti odluke za život…. Andres Frossard, obraćenik, publicist i novinar, 'stari lav' na pitanje koja mu je rečenica u Evanđelju najdraža kaže: 'Sve, sve! Ali ako biste me stavili u tjesnac, te bih morao izabrati jednu prispodobu, tada bih izabrao onu o nevjernom upravitelju kojeg je njegov gospodar pohvalio, iako ga je potajice potkradao. To je sjajno: to je velikodušnost bezgranično bogatog Boga koji hoće da bude potkraden'. Eto, to je naš Bog! Bog milosti! 'Pristupajmo dakle smjelo Prijestolju milosti. (Heb 4,16)'“
I ove godine, kao što je to bilo tijekom svih dosadašnjih godina oci karmelićani bili su uz pomoć novog grabovičkog župnika na raspolaganju svim nazočnim za osobnu ispovijed u sakramentu pomirenja i u drugim sadržajima potrebnim za ovakve susrete. Oci karmelićani svojim konkretnim primjerom služenja u cijelom zdanju i oko samog samostana bili su redovnici, svećenici, braća laici, kako u crkvi i kapelici tako i blagovaonici, kuhinji i na porti. Davali su primjer svim nazočnima kako se živi ljudska i redovnička jednostavnost.
Caritas BiH, za svakog sudionika duhovnih vježbi Caritas BiH donio je Božanski časoslov za moljenje jutarnje i večernje za vjernike i za osobnu uporabu, a koje su nabavili u Hrvatskom institutu za liturgijski pastoral kako bi svi nazočni u svim osobnim i zajedničkim sadržajima u rukama imali liturgijsku knjigu za moljenje jutarnje, večernje i drugih dijelova Božanskog časoslova.
Svi nazočni pozvani su da iskoriste darovano vrijeme Božje blizine kako bi duhovno rasli i postali još snažniji i odgovorniji na mjestima koje im je povjerila Katolička Crkva u Caritasima na svim razinama temeljem osobne vjere u dobrog Boga i iz ljubavi prema bližnjemu u nevolji. Duhovno obogaćeni vratili su se svojim kućama, svojim Caritasima i povjerenim im radnim mjestima karitativnog života i rada, poglavito kroz pomoć stradalima od poplava u granicama svojih mogućnosti i mogućnosti svojih Caritasa kojima pripadaju. (caritas.ba)