Premijer Plenković i nadbiskup Kutleša potpisali dodatak Ugovoru o Caritasu


Predsjednik Vlade Andrej Plenković i zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša potpisali su u četvrtak, 2. srpnja, u Banskim dvorima dodatak Ugovoru o Caritasu Katoličke crkve u Republici Hrvatskoj.

Foto: Vlada RH

Foto: Vlada RH

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša potpisali su u četvrtak, 2. srpnja, u Banskim dvorima dodatak Ugovoru o Caritasu Katoličke crkve u Republici Hrvatskoj. 

Svečanosti potpisivanja prisustvovali su i biskup varaždinski i predsjednik Hrvatskog Caritasa Bože Radoš, zamjenik generalnog tajnika HBK-a i v.d. ravnatelj Hrvatskog Caritasa vlč. Ilija Dogan, nadbiskupski tajnik vlč. Domagoj Topić te ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić, izvijestili su iz Vlade RH.

U prigodnom obraćanju zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša zahvalio je premijeru Andreju Plenkoviću, kazavši da je današnje potpisivanje dodataka Ugovoru o Caritasu Katoličke crkve rezultat redovitog sastanka i dijaloga Vlade i Hrvatske biskupske konferencije. Istaknuo je i sve što Vlada čini, ne samo za Katoličku crkvu, nego i za sve vjerske zajednice u Republici Hrvatskoj.

Naglasio je da je ovaj ugovor prije svega namijenjen za pomoć običnom čovjeku. „Ne treba gledati novac koji se daje, već ljude kojima će taj ugovor biti prilika da mogu bolje živjeti“, rekao je Kutleša. Dodao je da se pomoć daje u 28 institucija koje su u krilu Katoličke crkve, a pomoć će dobiti preko 700 korisnika njezinih ustanova.

Istaknuo je da se Katolička crkva i država, iako imaju različitu svrhu, susreću upravo u čovjeku, odnosno u pomoći ranjivim i ugroženim skupinama. „I tu moramo zajednički raditi kako bi ljudi u Republici Hrvatskoj živjeli bolje“, poručio je zagrebački nadbiskup. 

Predsjednik Vlade Andrej Plenković zahvalio je svima koji su posljednjih mjeseci pridonijeli da se finalizira ovaj dodatak Ugovoru o Caritasu Katoličke crkve, i to s ciljem, kako je rekao, da našu sustavnu suradnju, koja je ugovorno uređena od 2022., dignemo na jednu višu razinu.

Kazao je i da je su Vlada i Hrvatska biskupska konferencija redovnim dijalogom postigli maksimalno razumijevanje o nizu tema od zajedničkog interesa, vođeni pritom jednim od temeljenih načela - načelom kršćanske i društvene solidarnosti u rješavanju međusobnih odnosa.

„I zato je ovaj dodatak Ugovoru poruka izgradnji uključivog, solidarnog i socijalno osjetljivog društva, gdje Hrvatski Caritas ima posebnu ulogu sa svojim ustanovama i vrijednim ljudima koji pomažu onima koji su najranjiviji u hrvatskom društvu i kojima je potpora zajednice itekako bitna i korisna“, istaknuo je Plenković, izdvojivši pritom djecu, starije osobe, osobe s invaliditetom i socijalno ugrožene osobe.

Rekao je da ovaj dodatak Ugovoru rješava i pitanje plaća i naknada svih koji su u sustavu Caritasa i na taj način vrednuje njihov rad i pomaže da svoj posao rade kvalitetno i dobro.

„Veselim se nastavku naše zajedničke suradnje“, poručio je na kraju premijer Plenković. (caritas.ba/kta)

 


long